Odzyskiwanie danych Jak odzyskać skasowane pliki za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych

Po utracie danych z komputera można się zastanawiać, czy można je jeszcze odzyskać. Faktem jest, że większość działań związanych z odzyskiwaniem danych umożliwia przywrócenie utraconych plików. W tym artykule omówimy trzy najczęstsze przyczyny utraty danych: fizyczne uszkodzenie urządzenia pamięci masowej, logiczny bad sector oraz błędy tabeli alokacji plików (FAT). Następnie omówimy sposoby odzyskiwania usuniętych plików za pomocą oprogramowania. Wszystkie te metody mają pewne podobieństwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, jakie są najlepsze opcje.

Tabela alokacji plików

Tablica alokacji plików (FAT) to struktura zawierająca najbardziej szczegółowe informacje o pliku. Pliki są przechowywane na dysku w segmentach, z których każdy jest powiązany z unikalnym kodem inode. W przypadku fragmentacji dysku plik może występować w wielu segmentach, co utrudnia odzyskanie danych. Aby rozwiązać ten problem, system plików przechowuje metadane w oddzielnym pliku zwanym tablicą alokacji plików.

Plik jest odczytywany z woluminu FAT poprzez przejście przez tablicę alokacji plików. Proces odczytu pliku może wymagać kilkukrotnego przejścia przez system FAT i prześledzenia całego łańcucha alokacji plików. W takich przypadkach szanse na pomyślne odzyskanie danych są minimalne. Jeśli jednak wykonałeś kopię zapasową danych lub nie jesteś pewien, jak postąpić, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

Tablica alokacji plików jest podzielona na cztery części. Pierwszą z nich jest sektor rozruchowy, który znajduje się w sektorze 0 dysku. Obszar ten zawiera kod programu ładującego oraz tablicę partycji dla głównego rekordu startowego. Ponadto blok parametrów systemu BIOS opisuje fizyczny zarys woluminu zapisu danych. Następnie znajduje się obszar FAT, który zawiera dwie kopie tablicy alokacji plików. Umożliwia ona sprawdzanie nadmiarowości i określa sposób alokacji klastrów.

Ostatnim krokiem jest wyliczenie klastrów na dysku w celu zidentyfikowania klastrów odpowiadających usuniętym plikom. W niektórych przypadkach jest to niemożliwe, jeżeli plik jest pofragmentowany. Na szczęście dostępne są narzędzia programowe, które umożliwiają wyliczenie klastrów i odzyskanie danych. Procedura ta jest jednak czasochłonna i wymaga niskopoziomowej edycji dysku. Narzędzie do odzyskiwania danych ułatwi ten proces.

Podczas próby odzyskania danych z pliku, który jest w stanie uniemożliwiającym odczyt, tabela alokacji plików określa dokładną lokalizację fragmentów oraz sposób ich przechowywania. Tabela alokacji plików wskazuje również klaster początkowy pliku. Jest to bardzo przydatne, gdy mamy do czynienia z dużym plikiem, ale bezużyteczne, gdy pliki mają tylko kilka KB. Użycie procedury fragmentacji danych może być przydatne, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku dużych lub długich plików.

Logiczny uszkodzony sektor

Czasami na dysku twardym pojawia się logiczny bad sektor, który powoduje, że dysk nie działa prawidłowo. Gdy system operacyjny próbuje odczytać dane z tego sektora, oznacza go jako uszkodzony, ponieważ kody korygujące błędy nie pasują do przechowywanych w nim danych. Istnieje jednak sposób na naprawienie tego problemu. Korzystając z odpowiednich narzędzi, można łatwo naprawić uszkodzone sektory. Nawet jeśli dyski te mają ograniczoną żywotność, można je naprawić za pomocą naprawy uszkodzonych sektorów.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić w przypadku podejrzenia uszkodzenia sektora na dysku twardym, jest wykonanie kopii zapasowej ważnych plików. Dobrze jest wykonać kopię zapasową tych plików, zwłaszcza jeśli na dysku znajdują się ważne dokumenty lub zdjęcia. Zawsze warto mieć kopie zapasowe plików, aby zapobiec ich utracie. Ponadto, jeśli problem rozwija się szybko, może to oznaczać awarię dysku twardego.

Po utworzeniu kopii zapasowej wszystkich plików znajdujących się na dysku należy sformatować dysk, aby naprawić uszkodzony sektor. Po wykonaniu tej operacji można przeprowadzić odzyskiwanie danych przez logiczny uszkodzony sektor. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych narzędzi, które mogą pomóc w naprawie tego problemu. W zależności od stopnia zaawansowania problemu oprogramowanie pomoże także odzyskać utracone dane. Jeśli jednak się spieszysz, zawsze możesz skorzystać z bezpłatnych wersji próbnych tych narzędzi, aby sprawdzić, które z nich jest dla Ciebie najlepsze.

Jeżeli problem jest natury logicznej, zawsze istnieje sposób na odzyskanie danych. Chociaż fizycznych bad sektorów nie da się naprawić, logiczne bad sektory można często naprawić za pomocą formatowania niskopoziomowego lub narzędzi sprawdzania dysku w systemie Windows. Jest to szczególnie ważne, jeżeli dysk twardy uległ jakiemuś fizycznemu uszkodzeniu. Uszkodzenia fizyczne mogą wystąpić także w przypadku upuszczenia komputera lub zalania go cieczą.

Fizyczne uszkodzenie urządzenia pamięci masowej

Fizyczne uszkodzenie urządzenia pamięci masowej powoduje utratę danych. Uszkodzenia fizyczne mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. Płyty CD-ROM i dyski twarde mogą mieć porysowane metalowe podłoże lub zdartą warstwę barwnika. Pożar, powódź i inne klęski żywiołowe mogą spowodować uszkodzenie mechaniczne lub elektryczne dysku twardego. Strażacy używają wody do gaszenia pożarów. Para wodna może przeniknąć przez filtr i spowodować uszkodzenie płytki drukowanej wewnątrz dysku twardego. Podobnie nadmierna ekspozycja na ciepło może spowodować wypaczenie dysku twardego i odlutowanie jego połączeń.

Uszkodzenia fizyczne mogą stanowić poważny problem przy odzyskiwaniu danych. Choć uszkodzenia fizyczne są zwykle najpoważniejszym rodzajem uszkodzeń

, nadal można je odzyskać. Firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych są doskonale wyszkolone w radzeniu sobie z takimi uszkodzeniami. Eksperci ci mogą pomóc w odzyskaniu utraconych danych z niemal każdego typu urządzenia pamięci masowej. Jeśli nie masz pewności, czy potrzebujesz pomocy profesjonalisty, zadzwoń do firmy świadczącej usługi odzyskiwania danych, aby dowiedzieć się więcej.

W przypadku utraty lub uszkodzenia dysku twardego należy natychmiast podjąć odpowiednie działania. Uszkodzenia mogą być spowodowane przez złośliwych pracowników, przypadkowe przegrzanie, ogień lub wodę. W przypadku uszkodzeń fizycznych może być konieczne otwarcie dysku twardego i wymiana jego elementów. Naprawa wymaga specjalistycznych narzędzi i wiedzy. W niektórych przypadkach konieczna jest nawet wymiana całego dysku. Uszkodzenia fizyczne mogą jednak stanowić dopuszczalną metodę przywracania utraconych danych.

Dyski twarde mogą być bardzo delikatne, zwłaszcza po upuszczeniu. Nawet jeśli zrobiono wszystko, co możliwe, aby zabezpieczyć urządzenie, upadek może spowodować uszkodzenie głowicy dysku twardego. Zespół głowicy jest najczęstszym rodzajem uszkodzenia fizycznego, które ma wpływ na dane. Ta część dysku twardego służy do odczytywania i zapisywania danych na talerzu dysku. Innym typem uszkodzenia fizycznego jest uszkodzenie wrzeciona, ale jest ono rzadsze i mniej powszechne niż uszkodzenie głowicy.

Chociaż odzyskiwanie danych z dysku twardego nie jest prostym procesem, można to zrobić, jeśli płytka drukowana dysku twardego nie jest uszkodzona. W rzadkich przypadkach wymiana płytki drukowanej na sprawną może się udać, ale prawie nigdy nie doprowadzi do skutecznego odzyskania danych. Ze względu na ryzyko dalszego uszkodzenia dysku twardego rozwiązanie to powinno być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę ds. odzyskiwania danych. Jeśli nie będzie to możliwe, konieczna będzie wymiana płytki drukowanej, a całe urządzenie pamięci masowej stanie się bezużyteczne.

Oprogramowanie do odzyskiwania usuniętych plików

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania do odzyskiwania usuniętych plików? Utrata danych jest powszechna w przypadku wszystkich rodzajów nośników pamięci, w tym dysków twardych, kart pamięci i pamięci flash USB. Ważne jest, aby wybrać aplikację do odzyskiwania danych, która jest w stanie odzyskać pliki zarówno z wewnętrznych, jak i zewnętrznych systemów plików. Solidny program do odzyskiwania danych powinien być w stanie przeskanować różne typy urządzeń pamięci masowej w celu znalezienia utraconych danych, a także odzyskać utracone pliki z różnych systemów plików.

Wybierając oprogramowanie do odzyskiwania danych, należy upewnić się, że jest ono pobierane z renomowanego źródła. Przed pobraniem programu można go przeskanować pod kątem obecności wirusów

buy amoxil online

, ponieważ niektóre złośliwe podmioty mogą dołączać złośliwe oprogramowanie do programów do odzyskiwania danych. Najbezpieczniej jest pobierać oprogramowanie bezpośrednio z witryny programisty, a nie od sprzedawców będących osobami trzecimi. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić podgląd odzyskanych plików, ponieważ w celu ich odzyskania może być konieczne ponowne utworzenie pliku.

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze programu do odzyskiwania danych, jest jego wydajność. O ile darmowe wersje mogą nie być w stanie odzyskać skasowanych danych, o tyle programy premium mogą odzyskać utracone dane w skuteczny sposób. Wybierz program, który jest darmowy z ograniczoną przestrzenią dyskową lub który można kupić za jednorazową opłatą. Po określeniu wysokości budżetu należy wybrać aplikacje, które mieszczą się w wyznaczonym przedziale cenowym. Zwróć też uwagę na to, czy oprogramowanie do odzyskiwania danych będzie wymagało opłacania abonamentu.

Jeśli nie możesz znaleźć pliku w Koszu, możesz przeskanować dysk twardy, uruchamiając Wiersz polecenia jako administrator. Można też spróbować uruchomić wiersz polecenia i wpisać chkdsk * /f. To polecenie wyszuka usunięte pliki. W oknie programu zostanie wyświetlony podgląd odzyskanych plików, co pozwoli wybrać potrzebne pliki i zapisać je na komputerze.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]